Çocuklarda Görülen Dil ve Konuşma Bozuklukları Türleri

24-08-2004
 
Yazar
Seçil Aydın Oral
Dil ve Konuşma Terapisti
Fotoğraflar
Kayıt Yok
Videolar
Kayıt Yok
Dosyalar
Kayıt Yok

Dil Ve Konuşma Terapisi Nedir?

 

Dil ve konuşma terapisi, dil ve/veya konuşma bozukluğu olan birçok çocuk için uygulanan tedavi yöntemidir. Konuşma  bozukluğu  seslerin doğru üretilememesi ile ilgili bir problem iken  dil bozukluğu anlamadaki güçlük ya da  düşüncelerini bildirmek için kelimeleri biraraya koyamamaktır.

 

Konuşma terapisti çeşitli dil ve konuşma bozukluğu olan  her  yaştaki kişiye yardım eder. İşte konuşma terapistinin düzeltebileceği sorunlara birkaç örnek:

ü      Artikülasyon bozukluğu : Eğer sesleri doğru çıkarmada ya da kelimeleri doğru söylemede  sorun yaşanıyorsa,  bu artikülasyon problemidir. Örneğin  çocuğunuz ‘araba’ yerine ‘ayaba’ ya da ‘ekmek’ yerine ‘epmek’ diyorsa artikülasyon sorunu vardır.

 

ü      Akıcılık sorunları ( kekemelik)  : Eğer çocuğunuz sesleri tekrar ediyorsa; kelimeyi tamamlamayı güçlükle yapıyorsa; akıcılık sorunu/ kekemelik  olabilir. Örneğin; ‘sosis’ kelimesini söylerken ‘so-so-so-sosis’ ya da ‘sssssssosis’ diyebilir. kekeleyen çocukların akıcılık sorunları vardır.

 

ü      Ses bozukluğu : çocuğunuz cümlesine başlarken sesi gür  ve net olabilir fakat cümlesi bitinceye  kadar sesi azalabilir, kısılabilir  ve sesi sanki  ağzında geveliyormuş gibi çıkabilir. Bazen de çocukların sesi sanki soğuk algınlığı almış gibi ya da burunlarından konuşuyormuş gibi çıkabilir. Bunlar da ses bozukluğunun birkaç örnek olabilir.

 

ü      Dil bozukluğu : Çocuğunuz  karşısındaki kişinin söylediklerini anlamada sorunu olabilir  ya da düşüncelerini ifade etmek için kelimeleri biraraya getirmede sorunu olabilir. böyle bir durum varsa çocuğunuzun dil bozukluğu olabilir.

 

 

Dil Ve Konuşma Terapisini Kim Yapar?

 

Dil ve konuşma bozukluğu çocukları ve yetişkinleri, tanılayan, değerlendiren, terapiyi hazırlayan ve uygulayan kişiye ‘Dil ve Konuşma Terapisti’ ya da ‘Dil ve Konuşma Patoloğu’ denir.  Dil ve Konuşma Terapisti, insan iletişimi, gelişimi ve bozuklukları alanında profesyonel kişiler tarafından eğitilen; dil ve konuşma bozuklukları alanında yüksek lisans derecesine sahip olan kişidir.

 

 

Kimlerin Konuşma Terapisine İhtiyacı Vardır?

 

Eğer çocuğunuzda şu durumlardan biri varsa, konuşma terapisine ihtiyacınız olabilir :

·        Dudak-damak yarıklığı

·        Ağız etrafındaki zayıf kaslar

·        Yutma problemi

·        Kekemelik

·        Gelişim geriliği

·        Zihinsel gerilik

·        İşitme kaybı

·        Otizm

·        Down Sendromu

·        Serebral Palsi

 

 

Terapi Ne Kadar Sürer?

 

Çocuğunuzun dil ve konuşma terapisine ne kadar süre ile devam edeceği konuşma sorununa bağlıdır. Bazı konuşma sorunlarının düzeltilmesi diğerlerine göre daha uzun sürebilmektedir. Haftalık terapi seansı çocuğun performansına ve bireysel özelliklerine bağlıdır. Konuşma terapistine hafta bir, iki kez ya da daha fazla devam edebilirsiniz. Terapi  birkaç haftadan birkaç aya, birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir.

Toplam 28 yorum yapıldı, ortalama beğeni << Bir önceki sayfa  |  Bir sonraki sayfa >>
konusma ve dil bozuklugu 06-02-2013
merhaba 9 yasinda oglum var henüz konusamiyor yurt disindayim belki dersiniz orda care yokmu gereken her seyi yaptik dr lar konusacagini söylüyorlar kelimeleri bir araya getirip konusamiyor konustugu net kelimelerde var en son türkiyede bir merkeze götürdüm tam deyil yari yariya otizim belirtileri var takintilari var su an normal okula gidemiyor konusamadigindan dolayi bir seylerin eksik olduguna eminim caresizim yardima ihtiyacim var ne yapabilirim yol gösterin ne yapmam gerekiyor lütfen yardimci olun tesekkürler.
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi
 
Rehabilitasyon merkezi yok malesef 15-09-2012
Merhabalar benim oğlum 4 yaşında hafif mental retardasyon yani gelişim geriliği var rehberlik araştırma merkezi konuşma terapisi alması için rapor verdi fakat konuşma terapisi alması için bir kurum bulamadık.İstanbul eyüp'te oturuyoruz ne semtimizde nede çevre ilçelerde kanuşma terapisi veren rahabilitasyon merkezi bulamadım.çocuğumu ana okuluna veremiyorum nereye götürsem konuşma terapisi alması gerektiğini söylüyor.şişlide bir yer bulduk orasıda yoğunluk var seans başına 70 tl alrım dedi bildiğiniz bir yer varsa bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi
 
uygulama 19-09-2010
LÜTFEN UYGULAMAYA YÖNELİK BİLGİLER VERİN
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi
 
beğendim 05-11-2009
yazınızı beğendim ben otistik çocuk annesiyim oğlumda dil problemi var harfleri çıkaramıyor eğitmenimiz bu kadar gayretli bir öğrencim yok diyor ekololi de yapıyor bazı kısa cümleler de kuruyor kendince bir şeyler anlatmaya çalışıyor mesala anne irem ablam ekmek alsın yerine anne iye abla eppek diyor bizim de böyle bir dil terapisine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum bursa da oturuyorum yönlendirirseniz sevinirim fakat maliyet boyutu da benim için önemli teşekkür ederim
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi
 
iyi 20-09-2009
güzel olmuş ama biraz daha açıklayıcı olabilirdi.
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü(1) Normal İyi
%100%0%0
 
Toplam 28 yorum yapıldı, ortalama beğeni << Bir önceki sayfa  |  Bir sonraki sayfa >>

Yorum yaz

Sadece üyelerimiz yorum yazabilir ve yorumları değerlendirebilirler
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir