ÖZEL ALT SINIF..

Konuyu Cevapla + Yeni Konu Aç
/ 3
[ 04-09-2008 ] ÖZEL ALT SINIF..
Bir ilköğretim okulu bünyesinde özel alt sınıf öğretmenliği yapacağım.Kendi branşım zihin engelliler öğretmenliği fakat üniversitede kaynaştırma stajı ve eğitim uygulama okulunda staj aldığımız için özel alt sınıflara dair hiç bilgim yok.Bu çocuklar için program nasıl oluyor? Nasıl hazırlayacağım.Yine her çocuk için Bep hazırlanıyor mu? Hazırlanırsa nasıl uygulama yapacağım? Çünkü sınıfta yardımcı öğretmen yok.Tahmini 7-8 öğrencim var.İlk hafta derse başlamak niyetinde değilim.Önce çocuklarla sağlıklı iletişim kurmak istiyorum bana alışmaları için fakat kendimi çok tecrübesiz hissediyorum..Lütfen tecrübelerinizi paylaşın..
[ 04-09-2008 ]
mrb orta düzeyde zihinsel engelliler müfredat programından yıllık plan yapacaksınız.çocukların seviyeleri birbirinden çok farklı olduğu için kafanız karışmıştır.muhtemelen okuma yazma çalışabileceğiniz bir grup ile öğrenmeye hazırlık becerilerini çalışacağınız bir grup oluşturabilirsiniz. iki grubun da öğrenme ihtiyaçlarını gözönünde bulunduran bir yıllık plan yaparsınız.doğal olarak bütün çocuklarınız için yıllık planın yanında bir de bep hazırlarsınız. ayrıca okulunuzda bulunan diğer öğretmenler gibi günlük plan da yapacaksınız. yardımcı öğretmen olmuyor siz mümkün olduğunca öğrencilerinizi iki gruba ayırıp seviyelerine göre öğretiminizi sürdürürsünüz.ilk bir hafta değil mümkünse iki haftadan fazla bile bekleyip çocuklarınızı iyice tanıdıktan sonra plan yaparsınız.rahat olun.okulunuzda özel eğitimi sizden daha iyi kimsenin bilmediğini unutmayın. iyi çalışmalar
[ 04-09-2008 ] teşekkürler..
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Sedat Bey..
[ 04-09-2008 ] özel alt
merhaba hiç endişelenmeyin.ben stajımı özel alt sınıfında yapmıştım.zorlanacağınız hiç birşey yok.yılık planı hallettinten sonra gerisi gelir.isterseniz mail adresinizi yazın ben size örnek göndereyim.Bence çok sanlısınız özel altta başlayacağınız için.iyi çalışmalar
[ 05-09-2008 ] Tuğba Hanım..
Teşekkür ederim Tuğba hanım.Elimde örnek plan var..Fakat insan daha önce çalışmadığı bir grupla karşı karşıya kalınca tedirgin oluyor.Ama anladım ki çokta fazla endişelenmeye gerek yok.Sonuçta biz bu işin 4 yıl eğitimini aldık.Çok teşekkür ediyorum.İyi günler..
[ 05-09-2008 ] örnek
siz bilirsiniz.iyi çalışmalar dilerim.
[ 06-09-2008 ] ders kitabı çıkmış.
hocam size de söyleyeyim. Özel eğitim ders kitabı çıkmış piyasaya. Ben edindim. Öğrencilerime de sipariş ettim. İhtiyaçlarımıza tam olarak cevap veriyor. Biz yıllarca kitapsı zidare ettik. Siz şanslısınız. Onu da alın bence. Çok faydasını göreceksiniz. Kitabın ismi ÖYE , yazarı Oğuzhan GÜNİNİ.
İyi çalışmalar.
[ 06-09-2008 ] Doğa arkadaşım..
Özel eğitim ders kitabı derken öğretmen kitabı mı bu.Tam olarak anlayamadım.Türkçe ders kitabı gibi çocuklar için mi yoksa.Eğer öyleyse özel eğitim zaten adı üstünde farklı gruplar içindir.Yani her bireyi kapsayan bir kitap nasıl olur anlayamadım ve çok merak ettim..Kesinlikle edinicem ama merak ettim.Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için..
[ 07-09-2008 ]
hocam;
Özel eğitimde de olsa temel yaşam becerileri, okuma yazma becerileri ve matematiksel beceriler aynıdır. Dolayısıyla öğrencilere öğretilen konular da aynıdır. Sadece seviyesi ve öğretim şekli değişir. Anladığım kaadrıyla bu kitap hem bir öğretmen el kitabı, hem de öğrenci çalışma kitabı gibi hazırlanmış. İçinde Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik dersleri ve örnek etkinlikler bölümleri var. Çocuklara ev ödevi bile verilebilir.
[ 07-09-2008 ] Teşekkürler Hocam..
Kitabı gördüm internetten.Kesinlikle edinicem.Özel eğitim gelişmeye açık bir alan Türkiye'de.Kesinlikle kaynaklarda farklılıklar olmalı.Sanırım ders kitabı anlamında bu bir ilk..Teşekkürler Doğa Hocam tekrar..
[ 08-09-2008 ] tuğba hoca slm
tuğba hoca slm hocam bende o elınız dekı yıllık plandan edınmek ısterım elımde bana uygun bır yıllık plan taslagı bulamadım ve varsa bır bep taslagı rıca edebılır mıyım
[ 08-09-2008 ] Doğa Hanım
doğa hanım bu kitabı internet haricinde nerden alabilirim.açıkcası ben de çok merak ettim.
[ 11-09-2008 ]
tuğba hanım merhaba, gecikme için özürdilerim ama sorduğunuz sorunun cevabını ben de bilemiyorum. yayın evinin numarası falan yazıyor internetteki tanıtımlarında oraya sorun isterseniz.
[ 11-09-2008 ] özel eğitim kitabı
arkadaşlar kitap bugun benım elıme geldı ınternetten sipariş vermiştim fakat içerik beklediğim gibi cıkmadı daha cok basit içerik ve kısa kavramlar var hayatbilgisi ünitelerinden birkaç tane var sadce resım etkınlık yok cok fazla matematıktende 1 bas. sayıyla 1 sayıyıı toplamayla bıtırmişler benım cocuklarım bu sevıyenın ustunde oldugu için sadce elımde bı rrkaynak olarak kalcak tavsıyem okuam yazma öncesı özelliklerı ve okumaya hazırlıga gecış olanlar için hazırlanmış ama ıhtıyacı karsılayacagını dusunmuyorum yınede bolumumuz adına bır kıtabın cıkması cok guzel hayırlı olsun inş devamı gelir dıyorum
[ 12-09-2008 ] SAYIN Özel Eğitimci
ÖNCELİKLE ATANDIĞINIZ OKULDA GÖREV YAPTIĞINIZ SINIFIN KAPISINDAKİ TABELAYI DEĞİŞTİRMEKLE BAŞLAYIN.ÇÜNKÜ YAKLAŞIK 6 YILDIR ALT ÖZEL SINIFI DİYE BİR SINIF OKULLARDA YOK.BUNUN YERİNE SINIFINIZIN İSİM TABELASINA ÖZEL EĞİTİM SINIFI YAZDIRMANIZ GEREKİYOR.
/ 3