Saldırgan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

14-12-2009
 
Yazar
Fotoğraflar
Kayıt Yok
Videolar
Kayıt Yok
Dosyalar
Kayıt Yok

Saldırganlığı Önleme ve Düzeltme Yollarında Dikkat Edilmesi Gereken Konular:


-          Anne baba ve eğitimciler, çocukta saldırgan davranışlara model olmamalıdır. Sürekli bağıran, vuran, küfür eden bir baba, korkutan ve engelleyen öğretmen, çocuk için olası olumsuz modellerdir.

-          Çocuğun saldırgan davranışlarına duyarsız kalmak bir çare değildir. Vurdumduymazlık ve duyarsızlık, çocuğa iyilik değil, kötülük yapar.

-          Çocuk saldırganlaşıyor diye her isteği yapılmamalıdır. Yeter ki sussun ya da sakinleşsin mantığı ile hareket etmek, asla çözüm değildir. Bunlar geçici ve anlık çözümlerdir ve hiçbir iyileştirici yanları yoktur.

-          Çocuklar saldırgan davranışlarından dolayı “dövülerek” asla cezalandırılmamalıdırlar. Dayak da o an için, sizin bulduğunuz geçici bir çözümdür ama beraberinde çocuğun daha yoğun düşmanlık ve öfke duyguları yaşamasına neden olur. Çocuğun bir sonraki saldırganlık nöbeti daha da şiddetli olur.

-          Çocuk saldırganlık davranışlarına başladığı zaman, ona mantıklı bir şey anlatılmaya çalışılmamalıdır. Çünkü çocuk o an büyük bir öfke boşalımı yaşamaktadır. Anne ya da babanın, mantıklı önerilerini dinlemez bile. Ancak çocuk sakinleştikten sonra, anlatılmak istenen her ne ise anlatılmalı, açıklanmalıdır.

-          Ev ve okul şartları, çocukların saldırganlık davranışını destekleyici zeminler olmamalıdır.

-          Anne-babalar çocuklarına, saldırgan davranışların sonuçlarını, onların anlayabileceği bir dille, sohbet şeklinde anlatmalıdır.

-          Anne babalar gün içinde çocuklarına belirli sorumluluklar vermelidir. Çocuk başıboş bırakılmamalıdır.

-          Anne baba, saldırgan davranışlara sahip çocuklarını mutlaka grup etkinliklerine sokmalıdır. Bu çocuklara grup içinde “liderlik” rolünün verilmesi, daima iyileştirici bir etken olmuştur.

-          Çocuk, başka çocuklarla kıyaslanmamalı ve yarıştırılmamalıdır.

-          Anne babalar, çocukları kaç yaşında olursa olsun, onun temel ihtiyaçlarını mutlaka zamanında ve duyarlılıkla karşılamalıdır.

-          Anne baba ve eğitimciler, çocukların arzu-istek-merak ve girişimciliklerine saygı duymalıdır. Onları engellememeli, aksine desteklemelidir.

-          Şu büyük hatayı asla yapmayalım: Saldırgan davranışlarından dolayı, çocuğa saldırmayalım. Çocuğu dövmek, en büyük yanlıştır.


Toplam 3 yorum yapıldı, ortalama beğeni << Bir önceki sayfa  |  Bir sonraki sayfa >>
.. 13-04-2013
..
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü Normal İyi
 
konu hakkında ek bilgi 15-12-2009
kesinlikle katılıyorum çok doğru bir yaklaşım ama tabiki bişeyler daha eklenmeli örneğin şu husus her engellinin sosyo kültürel çevresi göz ardı edilmeyerek ona bu tür nöbetlerde en uygun yaklaşım tarzı belirlenmeli ve tabiki engellilerde de bireysel farklılıklar dikkate alınarak yapılmalı tekrar söylüyorum dayak asla olmamalı...
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü(1) Normal İyi
%100%0%0
 
selamlar 15-12-2009
tskler paylasımınız icin keske her anne baba bu dediklerinizi uygulasa bu bahsettiginiz sorun benim de basımda elimden geldigi kadar sakin olmaya calısıyorum ama olmuyor
[ Yorumu yapanı görmek için üye girişi yapınız ]
Yorumu değerlendirin
Kötü(1) Normal İyi
%100%0%0
 
Toplam 3 yorum yapıldı, ortalama beğeni << Bir önceki sayfa  |  Bir sonraki sayfa >>

Yorum yaz

Sadece üyelerimiz yorum yazabilir ve yorumları değerlendirebilirler
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir